Alternatywne źródła energii zyskują coraz większą popularność. Z jednej strony wynika to ze zmian przepisów, które regulują, jakiego przepisy związane z produkcją energii elektrycznej, jak też dotyczą ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Z drugiej natomiast nowoczesna technologia pozwala na uzyskanie energii elektrycznej praktycznie za darmo. Do tego jest to możliwe dzięki źródle energii, którym jest słońce.
Czym jest fotowoltaika?
Systemy fotowoltaiczne, czy panele solarne to nic innego jak technologia, która w procesie przekształcania energii słonecznej w energetyczną, może zapewnić stały dostęp do tego medium. Jest to możliwe dzięki reakcji, która zachodzi między panelami, a fotonami, czyli cząstkami światła, z których pozyskuje się energię. Fotowoltaika jest bardzo popularna w przypadku domów jednorodzinnych, ale czy sprawdzi się w obiektach przemysłowych?
Współczesny przemysł a instalacje fotowoltaiczne
Najważniejszym parametrem, który pozwoli na stworzenie efektywnej instalacji fotowoltaicznej jest roczne zużycie energii przez dany obiekt. Na tej podstawie określa się, jaka liczba panel jest niezbędna. A to pozwala na wytworzenie energii, która zaspokoi potrzeby danego obiektu. Istotna jest jednak dostępna ilość miejsca. Panele najczęściej mocuje się na dachu, dlatego należy określić, czy w kontekście ich ilości istnieje techniczna możliwość montażu określonej ilości elementów. Rozwiązaniem alternatywnym jest montaż paneli solarnych na gruncie. Tutaj również istotna jest jednak wielkość terenu.
Farma fotowoltaiczna – co to takiego?
Już od dłuższego czasu powstają rozwiązania, których celem jest wykorzystanie naturalnych, ale przede wszystkim odnawialnych zasobów natury. Jednym z nich jest właśnie energia słoneczna. W ostatnim czasie popularny stał się temat farm fotowoltaicznych. Są to najczęściej tereny zielone, jak pola, na których stawia się określoną ilość paneli. Pozwolenie na wykonanie takiej instalacji powinno zostać wydane przez odpowiednie organy. Zobacz także energia dla domu.
Farmy fotowoltaiczne mają stanowić alternatywę dla konwencjonalnych źródeł energii, jak elektrownie węglowe. Co więcej, efektywność samych paneli jest na tyle wysoka, iż może stać się źródłem energii dla poszczególnych gałęzi przemysłu, który w dużej mierze opiera się na urządzeniach elektrycznych. To natomiast może prowadzić zarówno do redukcji emisji dwutlenku węgla, ale także przyczynić się do stabilizacji cen energii elektrycznej, które produkcja będzie niezależna od cen surowców na rynku.