Trend eko zagościł niemal w każdej dziedzinie naszego życia na dobre. Nie ominął również ogrodnictwa. I nie ma w tym nic dziwnego, wszak ta dziedzina jest wyjątkowo bliska naturze. W jaki sposób ten trend wpłynął na ogrodnictwo? I jak założyć eko ogród? Tego dowiesz się z treści niniejszego artykułu!
Ekologiczny ogród, co to oznacza?
Ogród ekologiczny to ogród, który… sięga do korzeni. Do nieskażonej chemią przeszłości. Do natury. To miejsce egzystowania zwierząt i to miejsce, w którym łąki kwietne zastępują krótko przystrzyżone trawniki. Ekologiczny ogród nie jest idealny. I nie ma być taki. Bowiem wszystko to, co widzimy na sklepowych półkach: doskonałej wielkości owoce, dorodne warzywa o idealnych kształtach. To wszystko nie jest dziełem natury. Eko ogród zdecydowanie nie lubi chemii, oprysków, pestycydów. To miejsce doskonałe w swej niedoskonałości.
Jak założyć eko ogród?
Eko ogród żyje własnym życiem. Im mniejsza jest nasza ingerencja, tym lepiej dla ekologicznego ogrodu. To, o czym warto pamiętać to: posadzenie drzew, które sa naturalnym filtrem powietrza. Nie warto jednak inwestować w ozdobne iglaki, bowiem zakwaszają one glebę. A ta powinna zapewniać idealne warunki do wzrostu kwiatów oraz owoców i warzyw. Aby zapewnić optymalne warunki glebowe warto stosować biohumus, a raz na kilka lat naturalny obornik. Może być także granulowany obornik, który jest z łatwością dostępny w sprzedaży. Zbieranie deszczówki to kolejna ważna zasada zakładania i utrzymywania eko ogrodu. Warto także założyć kompostownik, w którym można składować resztki roślin, a następnie używać ich jako wyściółki dla roślin, np. na zimę. Warto także zapewnić jak najlepsze warunki bytowe dla owadów. Doskonałym pomysłem jest posadzenie roślin, które przyciągają zapylacze tudzież skorzystanie z dobrodziejstwa łąk kwietnych, o których wspomnieliśmy już na początku.