wtorek, 6 grudnia, 2022

Jeśli jesteś w trakcie budowy domu, zapewne kilka razy zadałeś sobie to pytanie. Dobrze oświetlony dom, podjazd i ogród to podstawa, jednak wielu z nas jest laikami z zakresu elektryki, dlatego niezupełnie wiemy, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze i wyborze lampy zewnętrznej na dom. Co właściwie powinniśmy wiedzieć? Sprawdźcie sami!

Dobór lampy zewnętrznej – podstawowe informacje

Gdy decydujemy się na kupno lampy zewnętrznej na dom, powinniśmy przede wszystkim:

  1. Zorientować się, jaką moc posiada dana lampa, gdyż od tego zależy natężenie generowanego przez nią światła.
  2. Jeśli już wiemy, jaką moc ma lampa, wiemy też, jak mocno będzie świecić, powinniśmy przemyśleć, ile lamp jest nam potrzebnych. Czasami jedna lampa nie wydziela dostatecznej ilości światła, aby oświetlić cały podjazd.
  3. Barwa światła – powinniśmy dobrać taką lampę zewnętrzną, aby nie wpływała negatywnie na nasz wzrok. Najlepiej się sprawdzi lampa o ciepłym zabarwieniu.
  4. Energooszczędność — jeśli chcemy, aby koszty zużycia prądu nie wzrosły diametralnie, warto poszukać LED-owej lampy zewnętrznej na dom.
  5. Design – gdy decydujemy się na kupno lampy zewnętrznej na dom, powinniśmy również pamiętać o tym, aby była ona ozdobą naszej elewacji i elegancko wkomponowywała się ogólny zarys domu.
  6. Umiejscowienie – lampy ścienne zewnętrzne powinny być zawieszone w miejscach, gdzie najczęściej są potrzebne np. tuż obok drzwi wejściowych. Powinny one umożliwiać nam łatwe i komfortowe funkcjonowanie po zmroku.
  7. Stopień ochrony – musimy również dobrać lampę z odpowiednim stopniem ochrony do miejsca, w którym chcemy ją zamontować. Jeśli stopień ochrony wewnętrznej elektroniki będzie za słaby, lampa może zostać uszkodzona przez np. deszcz, śnieg bądź upały, a ostatecznie może nadawać się do wymiany.