Przydomowe szamba powinny być szczelnymi zbiornikami na nieczystości pochodzące z kanalizacji domowych gospodarstw. Aby działały prawidłowo muszą być szczelne – dotyczy to zarówno zbiorników betonowych, jak i plastikowych. Szamba mogą rozszczelnić się z powodu upływu czasu, wadliwej konstrukcji czy uszkodzeń mechanicznych, dlatego warto regularnie dokonywać sprawdzenia ich szczelności.
Sprawdzenie szczelności szamba – jak to zrobić?
Profesjonalne sprawdzenie szczelności szamba na nieczystości musi być dokonane przez specjalistę, który ma uprawnienia budowlane. Zazwyczaj takie prace zleca się firmie, która zajmuje się montażem zbiorników i ich konserwacją. Wiele firm po montażu zbiornika przez kilka kolejnych lat oferuje kontrolę szczelności, zapewniając gwarancję na swoje usługi. Zwykle próbę szczelności szamba można wykonać poprzez odkopanie ścian oraz zbadanie stanu izolacji, jednak metody są dobierane indywidualnie na podstawie stanu technicznego zbiornika oraz występujących przesłanek, które mogą wskazywać na nieszczelność. Prostym sposobem na określenie szczelności jest porównanie zużycia wody z ilością ścieków, które są wypompowywane z szamba. Jeśli rozbieżności są duże, to może oznaczać, że jednak zbiornik na ścieki nie jest szczelny. Właściciele szamb powinni zapoznać się z ofertą sklepu internetowego Biofos.
Sprawdź także inne nasze artykuły:
- https://poradymieszkanie.pl/czyszczenie-szamba-obowiazek-i-koniecznosc/
- https://planthause.pl/ile-kosztuje-montaz-szamba-na-dzialce/
- https://ladnybalkon.pl/jak-zamaskowac-przydomowa-oczyszczalnie-sciekow/
Czy szambo musi być szczelne?
Czasy, w których szamba tworzyło się tak, by część ścieków mogła rozsączyć się w gruncie, należą już do przeszłości. Dzisiejsze wymagania budowlane jasno określają, że wszelkie zbiorniki na nieczystości muszą być szczelne, dlatego też konieczna jest ich kontrola i konserwacja. Największym problemem przy nieszczelnym szambie jest przenikanie nieczystości do wód gruntowych, które zanieczyszczają wodę pitną np. w studniach oraz glebę. Niebezpieczne są związki azotowe, po których spożyciu mogą pojawiać się problemy zdrowotne, szczególnie u dzieci oraz u osób starszych. Warto podkreślić, że zanieczyszczenie gleb prowadzi do przenikania toksycznych związków do upraw, a tym samym trujące związki pojawiają się w płodach rolnych. Niekorzystny wpływ na środowisko to jednak nie wszystko. Szczelność szamba ma niebagatelny wpływ na koszty eksploatacji – wbrew pozorom użytkownicy nieszczelnego szamba wcale nie oszczędzają na wywozie nieczystości, szczególnie jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki. Poprzez nieszczelności woda z gruntu może przenikać do wnętrza szamba, co zwiększa częstotliwość wywożenia zbiornika – tym samym, użytkownik musi płacić za wywiezienie nie tylko nieczystości, ale również wody pochodzącej z gruntu.